Teksti suurus:
A A A

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ Põlva raudteejaamas

02.04.2019
Soomusrong nr 7 „Wabadus“ Põlva raudteejaamas28. novembril 2018 möödus sada aastat Eesti Vabadussõja algusest. Lahingute, väejuhtide ja kangelaste kõrval on ühest olulisemaist Eesti ajaloo sündmusest esile tõusnud kaks sümbolit: koolipoistest õppursõdurid ja soomusrongid.

Õppursõdurid on ajalooteadvusesse kirjutanud Albert Kivikas romaaniga „Nimed marmortahvlil“ ja 2002. aastal valminud Elmo Nüganeni samanimelise filmiga. Soomusrongidest ja nende rollist vabaduse saavutamisel on aga vähem räägitud.

Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks valmis juubeliaastal soomusrong nr. 7 „Wabadus“. Taasloodud soomusrong „Wabadus“ liigub tänavu mööda kunagist lahinguteed ja jõuab ka mujale Eestisse. Wabaduse teekond jutustab Eesti vabaduse saavutamise lugu.

1918. aasta Vabadussõjas tegutses kuus laiarööpmelist ja viis kitsarööpmelist soomusrongi, kuid soomusrong nr 7 „Wabadus“ ei ole ühegi Vabadussõja-aegse rongi koopia.

Taasloodud soomusrongi koosseisu kuuluvad suurtükivagun, kuulipilduja vagun, dessantvagun, sanitaarvagun ja katteplatvormil asuv soomusauto „Estonia“. Näidisrongis on Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitus  „Soomusrong nr 7 „Wabadus““

 

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ peatub Põlva raudteejaamas 8.-21. aprillil. Soomusrong on avatud iga päev kella 11st-18ni.

Rongi külastamine on tasuta ja rongi pääseb perroonilt.


 

Grupiga külastamiseks registreerida eelnevalt eve.sokkpolva.ee, telefon +372 514 7682  

Ekskursioon koos giidiga kestab u 45 minutit.


 

*Soomusrong nr 7 „Wabadus“ ja Wabaduse teekond sai teoks Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna, Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseumi, AS Operaili, AS Eesti Raudteede, Kultuuriministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Kaitseliidu, Tehnilise Järelevalve Ameti, mitmete teiste muuseumite, kohalike omavalitsuste ning entusiastide toel.